Treceți la conținutul principal

Google cât mai aproape de o noua amendă a UE

Google cât mai aproape de o noua amendă a UE: "Abuzul de poziție dominantă prin sistemul de operare Android"
Google cât mai aproape de o noua amendă a UE

Google din nou în cătarea Uniunii Europene: Bruxelles se pregătește să emită o nouă amendă colosului din Mountain View pentru abuzul de poziție dominantă prin intermediul sistemului de operare Android. "Indiscreția" parvenita de la Financial Times are ca efect imediat scăderea acțiunilor Google de pe Wall Street, care pierd 0,86% într-o sesiune considerata pozitivă pentru alți jucători ai bursei americane. Comisarul pentru concurență, Margrethe Vestager, ar putea anunța amenda luna viitoare, fiind considerata cea mai semnificativă intervenție împotriva modelului de afaceri inițiat de Google. Cuantumul pedepsei încă e neclar: UE poate impune o amendă de până la 11 miliarde dolari, sau 10% din cifra de afaceri globală a Google, dar, de obicei, sancțiunile care se impun sunt mult mai mici.Decizia reprezintă o escaladare a "bătăliei de opt ani" dintre UE și Google. Și vine într-o perioadă de tensiune ridicată privind relațiile dintre Statele Unite și Uniunea Europeană, exacerbată de accizele privind oțelul și aluminiul, impuse de președintele Donald Trump. În cursul anchetei sale - relatează Financial Times - Comisia Europeană a tras concluzia că Google ar fi impus condiții ilegale producătorilor de dispozitive Android, în detrimentul concurenților și consumatorilor, a căror posibilitate de alegere ar fi limitată. Google a negat acuzațiile, dar - adaugă ziarul - nu a văzut niciun fel de deschideri din partea UE, nici măcar în ceea ce privește o posibilă ofertă de acord. Cazul Android este pentru Google cel mai "sensibil din termenii comerciali " , unul din marile confruntării cu UE si asta pentru că acesta atinge practicile sale de afaceri. În prezentarea cazului său împotriva Google și Android din 2016, UE a acuzat Mountain View ca  impune condiții care au favorizat produsele Android și aplicația Google, iar acest lucru a ajutat compania să-și consolideze poziția sa dominantă în căutare on-line " negând - a  mai spus apoi Vestager - consumatorilor posibiltatea de alege o gamă mai largă de aplicații și servicii."
Bibliografie: Financial Times , https://europa.eu/x

Postări populare de pe acest blog

Escu Design Team

Escu Design - Leader in Web Design Escu Design official logo Mobile App Development Companies  located in Romania, Moldavia and Italia Escu Design Software is the fastest growing Mobile Apps Development Companies in European Union and UK  provides Mobile development services for Android, iPhone, and Windows. We have developed mobile apps for a variety of market industries. Mobile Application Development Companies in  European Union  the Best Mobile app development company across the world.

Guvernul japonez a interzis utilizarea cuptoarelor cu microunde

 Guvernul japonez a interzis utilizarea cuptoarelor cu microunde?  Guvernul japonez a interzis utilizarea cuptoarelor cu microunde Nu, guvernul Japoniei nu a interzis microundele: aceasta este doar o pastilă de umor. O publicație care circulă pe mai multe portaluri web și pe rețelele de socializare, ce a fost distribuită de peste 37.000 de ori în limba spaniolă începând cu 21 aprilie 2019, asigură că începând cu 2020 utilizarea cuptoarelor cu microunde va fi interzisă în Japonia. Anunțul este însă fals și provine dintr-un articol satiric publicat de revista rusă Panorama  pe 3 martie.   Versiunile care circulă pe rețelele de socializare sunt variate. Majoritatea (botanistă) multiplică un presupus anunț al guvernului japonez ce are intenția de a scăpa de cuptoarele cu microunde din țară pentru presupusele lor efecte nocive asupra sănătății umane. În versiunea sa mai lungă, se adaugă mai multe detalii la acest anunț: că producătorii acestor dispozitive și-au închi...

Germania și Franța plănuiesc să-și controleze propriile date prin proiectul Gaia-X

Gaia-X, proiectul unui Cloud european De acum înainte Germania și Franța vor să-și controleze propriile datele fără a le mai trece prin servere americane. Ia naștere Gaia-X, proiectul unui Cloud european, realizat pentru a nu mai depinde de companiile americane și chineze. "Datele vor deveni cea mai importantă materie primă a viitorului", afirma ministrul german al economiei. Un acord semnat pe 19 septembrie pentru un plan comun privind inteligența artificială aplicat producției industriale este la baza ideii creării unei infrastructuri de tip Cloud independent de serviciile furnizate de gigantii web americani. Germania și Franța privesc viitorul și intra în ring pentru a-și controla datele proprii. Gaia-X, acesta este numele ales pentru proiect după cum ne informează site-ului Politico , care își dorește să evite ca forțele de poliție, spitalele și alte instituții să se bazeze pe servere Amazon, Google, IBM sau Microsoft. Pentru a folosi cuvintele președintelui Comisie...